Padidėjęs plaukuotumas vadinamas hirsutizmu. Tai – pagausėjęs plaukų augimas, kuris priklauso nuo vyriškų hormonų androgenų. Moteriai auga ūsai, plaukai nosyje, ausų kaušeliuose, taip pat ant smakro, žandenų, nugaros, krūtinės, krūtų spenelių, pilvo apačioje bei priekiniuose šlaunų paviršiuose. Hirsutizmas dažnai susijęs su artėjančiu klimaksu, nereguliariomis menstruacijomis. Juo sergančios moters veidas ir pečiai gali būti spuoguoti, ji gali plikti kaktos srityje, gali išslinkti plaukai nuo visos galvos.
Padidejęs plaukuotumas – hirzutizmas atsiranda padaugėjus vyriškų hormonų, kurie plonus, minkštus, mažai pigmento turinčius plaukelius paverčia į storus, šiurkščius, tamsius plaukus. Dėl to kartais būna “kaltos” kiaušidės, sutrikusi jų veikla, o kartais dėl sutrikusių antinksčių: net 50 procentų periferijoje – audiniuose plaukų folikuluose pasikeičia vyriškų hormonų kiekis. Gali būti, jog kepenyse nepakankamai gaminasi lytinius hormonus surišančio baltymo: jeigu jo pradeda mažėti, padidėja santykinai laisvo testosterono, o tai ir lemia plaukuotumo didėjimą.
Hirsutizmą visų pirma sukelia policistinių kiaušidžių sindromas. Dažniausia ši problema prasideda jau lytinio brendimo metu, su mėnesinėmis ir ciklo nereguliarumu. Hirsutizmo susirgimas susijęs su kitu hormonu, reguliuojančiu kiaušidžių darbą – linteinizuojančiu, folikulus stimuliuojančio hormono, insulino, produkcija.
Antra, hirsutizmas atsiranda dėl įgimtos antinksčių žievės disfunkcijos. Šis sindromas yra susijęs su fermentų deficitu. Plaukuotumo pakitimai prasideda dar prieš brendimą.
Trečia hirsutizmo priežastis yra Kušingo sindromas. Tai – antinksčių susirgimas, kurio metu padidėja kortizolio kiekis, kuris skatina plaukuotumą: didėja svoris, didėja kraujo spaudimas, dažnai kartu padaugėja ir vyriško hormono.
Ketvirtoji priežastis būtų skydliaukės funkcijos sumažėjimas. Išryškėjus hipotirozei, padaugėja laisvo testosterono kiekis.
Dar viena hirsutizmo priežastis yra prolaktinoma (hipofizės auglys). Padaugėja prolaktino, kuris mažina moteriškų hormonų ir padidina androgeno iš antinksčių.
Plaukuotumą gali skatinti ir vartojami vaistai. Taip pat dėl to gali būti kaltas šeimyninis hirsutizmas, susijęs su fermento padidėjimu, kuris yra odoje ir didina plaukų svogūnėlių jautrumą androgenams (vyriškiems hormonams).
Virilizacija vystosi, kai androgenų kiekis moters organizme ypač didelis. Tuomet ne tik plaukuotumas, bet ir išvaizda tampa panaši į vyro. Auga raumenys, didėja jų apimtis. Atrofuojasi (mažėja) krūtys, hipertrofuoja (didėja) klitoris. Didėja kūno masė, auga svoris, gali didėti arterinis kraujospūdis. Balso tembras tampa žemas, kaip vyro. Tokioms moterims šis procesas trukdo ne tik iš estetinės pusės, bet jau ir trukdo gyventi, todėl tiriama endokrininė sistema.
Atsiradus hirsutizmo ar virilizacijos sindromo požymių, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ir išsiaiškinti, kokia liga lėmė išvaizdos pasikeitimus. Dėl to tiriamas įvairių hormonų kiekis. Jei moters organizme nustatomas vyriškų hormonų perteklius, ieškoma, kurioje organizmo vietoje šių hormonų perteklius gaminamas. Sindromo sunkumas ir gydymas priklauso nuo ligos, kuri lėmė hormonų pusiausvyros pakitimus, nuo jos trukmės, progresavimo.
Išsiaiškinus hirsutizmo ar virilizacijos sindromo priežastį, galima ieškoti būdų kaip panaikinti padidėjusio plaukuotumo pasekmes ilgalaikiu depiliacijos būdu: lazerine depiliacija, fotoepiliacija ar elektroepiliacija.
Lazerinę depiliaciją ar fotoepiliaciją vertėtų rinktis toms, kurios turi šviesią odą ir tamsius plaukus, nes lazerio ir fotoepiliatoriaus šviesos impulsai naikina plaukuose esantį melaniną, todėl kuo didesnis plauko pigmentas tuo procedūra veiksmingesnė, tačiau po visų lazerio ir fotoepiliacijos procedūrų seansų profilaktiškai reikia po 1 procedūrą kartoti kas pusę metų, kadangi organizmas po truputį vėl pradeda gaminti melaniną ir plaukeliai atauginėja.
Elektroepiliaciją gali rinktis visos nepriklausomai kokia odos ir plauko spalva, kadangi zondų ir elektros impulsų pagalba naikinamos plaukų šaknys ir folikulai, todėl po reikiamų procedūrų kiekio plaukeliai daugiau nebeatauginėja ir rezultatai išlieka visam gyvenimui. Deja elektroepiliacijos procedūros užtrunka ilgai, nes dirbama su kiekvienu plaukeliu, todėl vertėtų šią procedūrą rinktis mažesniems ploteliams: veidui, kaklui, krūtinei, pilvui, pažastims.
Mes jums galima padėti
Hirsutizmas, arba padidėjęs plaukuotumas, gali būti nemalonus ir kelti diskomfortą. Efektyvūs plaukų šalinimo būdai, tokie kaip depiliacija vašku ar cukrumi, gali laikinai sumažinti plaukelių augimą, tačiau ilgalaikiam sprendimui geriausia rinktis elektroepiliaciją. Mūsų aukštos kokybės elektroepiliacijos paslaugos užtikrina profesionalų požiūrį ir modernias technologijas, leidžiančias efektyviai ir saugiai naikinti plaukų folikulus. Procedūros metu taikome individualų požiūrį, kad užtikrintume maksimalų komfortą ir geriausius rezultatus, todėl hirsutizmo problema gali tapti praeitimi, o jūsų oda – lygi ir glotni.